A pusztai ölyv (Buteo rufinus) a madarak osztályának vágómadár-alakúak (Accipitriformes) rendjébe, ezen belül a vágómadárfélék (Accipitridae) családjába tartozó faj.
Tartalomjegyzék [elrejtés]
1 Előfordulása
2 Alfajai
3 Megjelenése
4 Életmódja
5 Szaporodása
6 Kárpát-medencei előfordulása
7 Védettsége
8 Forrás
9 Külső hivatkozás
Előfordulása [szerkesztés]
Európában a Balkán-félszigeten, Romániában, Bulgáriában és Törökországban található, de Észak-Afrikában és Ázsia középső részén is költ. Száraz puszták, félsivatagok, valamint nyílt hegyi területek lakója. Egyes helyeken állandó, de van, ahonnan délebbre vonul.
Alfajai [szerkesztés]
Buteo rufinus rufinus – Európában a Balkán-félszigeten, Romániában, Bulgáriában és Törökországban és Ázsia középső részén költ.
Buteo rufinus cirtensis – Észak-Afrika; kisebb és világosabb alfaj, nagyon hasonlít az egerészölyvre (Buteo buteo)
Megjelenése [szerkesztés]
Testhossza 50–65 centiméter, szárnyfesztávolsága pedig 125–150 centiméteres, testtömege 600–1750 gramm. A tojó nagyobb és testesebb a hímnél. Csüdje tollas, a lába hosszabb, mint a többi ölyvé.
Életmódja [szerkesztés]
Nagyobb részt rágcsálókkal táplálkozik, de megeszi a gyíkokat, kígyókat és rovarokat is.
Szaporodása [szerkesztés]
Síkságon általában a földön fészkel, de előfordul, hogy fészkét bokorra vagy fára rakja. A hegyvidéken sziklapárkányokon költ. A fészek ágakból és gallyakból készül, melyet fűvel, mohával és szőrszálakkal bélel ki. A fészekalj 2–3 tojásból áll, melyen 28 napig kotlik.
Kárpát-medencei előfordulása [szerkesztés]
Május és október között tartózkodik Magyarországon, szórványos fészkelő. A Hortobágyon átlagban 10 példány található belőle egyidőben.
Védettsége [szerkesztés]
A faj szerepel a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján, mint veszélyeztetett faj. Magyarországon védett, eszmei értéke 100 000 forint.
Hozzászólások
Hozzászólások megtekintése
Nincs új bejegyzés.